6 tipů pro správný pitný režim

27.05.2018

V letních vedrech si naše tělo tekutiny přímo žádá, takže většinou nemíváme s pravidelným a dostatečným pitím problém. Tělo však hydrataci potřebuje i v okamžiku, kdy zrovna žízeň nepociťujeme a nejsme vystaveni žhavým slunečním paprskům. 

1. ZAMĚŘTE SE NA MNOŽSTVÍ
Z médií se k nám dostávají nejrůznější zprávy a výzkumy doprovázené čísly, které nám přikazují, kolik litrů tekutiny bychom denně měli svému tělu dopřát. Jak se ale v takové záplavě informací vyznat, když každá radí něco úplně jiného - stačí pít dva litry tekutin za den, nebo snad až čtyři?

"Samozřejmě nelze určit jedno číslo, podle kterého bychom se měli řídit všichni. Množství tekutin, které každý den potřebujeme, je závislé na naší hmotnosti. Obecně lze říci, že na každých 10 kg lidské hmotnosti je vhodné vypít 300 ml tekutiny," radí PharmDr. Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega lékárny v Lounech.

2. NEZAPOMÍNEJTE NA TEKUTINY V POTRAVINÁCH
Tekutiny nepřijímáme jen ve formě nápojů, část je jich obsažená také v jídle - v polévkách, ovoci, zelenině apod. Tyto tekutiny jsou rovnocennými partnery nápojů. Vyhýbat bychom se ale měli přesyceným minerálním vodám, alkoholu, přeslazeným nápojům či kávě. Z nich se tělo v žádném případě nenapije.

3. JAK ZJISTIT, JESTLI PIJETE DOST
Přece jenom si nejste jisti, kolik tekutin jste vypili a zda to bylo dostatečné množství? "Nejjednodušším vodítkem, jak zjistíte, že máte v těle dostatek tekutin, je zabarvení moči. Je-li moč tmavá, je to znamení, že jste tělu dostatek tekutin nedopřáli," radí Alphega lékárnice Lenka Zemanová.

Pokud bude tělo nuceno potýkat se s nedostatkem tekutin, dá to zřetelně najevo. Organismus se bude hůře ochlazovat, hrozí dna, infekce vylučovacího ústrojí a odpadní látky se budou špatně odvádět z těla. Dalšími příznaky počínající dehydratace může být také nesoustředěnost a bolest hlavy.

4. VODA JE NUTNOST
Jednou z nejvhodnějších voleb při výběru nápojů je voda. Nejenže bude díky ní vaše tělo hydratované a nebude zatěžováno cukry, ale pití vody se projeví i na kvalitě vaší pleti. Voda pleť zvláčňuje, bojuje s výskytem vrásek a dokáže udržet svěží vzhled. Voda by měla tvořit 50 % vašeho denního příjmu tekutin.

5. BYLINNÉ ČAJE BY MĚLY BÝT SLABÉ
Pokud doplňujete tekutiny bylinnými čaji, myslete na to, že čaje by měly být slabé a byliny byste měli střídat. Při nadměrné denní konzumaci by totiž mohly léčivé účinky bylin působit na vaše zdraví naopak negativně.

6. POZOR NA OTRAVU VODOU
Několik litrů vody denně byste neměli pít naráz, ale v malých dávkách v průběhu celého dne. Tělo, kterému dodáme tekutinu pouze jednou či dvakrát za den, nebude hydratované, ale přepité. Vysoké množství vody v těle pak může škodit. Když se přepijeme, může v krajních případech dojít k otravě.

joyonline.cz

© 2018 Stáňa Zachovalová, poradce pro výživu a zdraví
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky